[На головну]
 
Детальніше

02.02.2016
Лист Профспілки Міністру охорони здоров'я України щодо епідемії грипу02.02.2016  № 04-09/25

                                                                                                                Міністру охорони здоров'я України
                                                                                                                Квіташвілі О.

                                                                     Шановний пане Міністре!

Профспілка працівників охорони здоров’я України висловлює занепокоєння щодо незабезпечення здорових та безпечних умов праці медичних працівників у зв’язку з епідемією грипу та ГРВІ в Україні, та виконання вимог статей 8, 12, 37, 39 та 40 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".
Насамперед звертаємо Вашу увагу на низький рівень вакцинації групи професійного ризику. За даними ДЗ "Українського центру з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України", обсяг щепленнями проти грипу осіб груп ризику становить: 26,2 % - для групи епідемічного ризику та 5,9 % - для групи професійного ризику.
Зважаючи на планові показники, передбачені у "Загальнодержавній програмі імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009 - 2015 роки", затвердженої Законом України від 21 жовтня 2009 року № 1658-VI, які передбачають охоплення профілактичним щепленням проти грипу в групах ризику не менше 75 %, стає зрозумілим, що ці вимоги Закону не виконуються, а переважна більшість медичних працівників залишилась поза дією такого дієвого профілактичного захисту, як вакцинація.
Причинами такого порушення вимог Закону стали:
- відсутність вакцини;
- брак коштів на фінансування профілактичних і протиепідемічних заходів.
Негативний досвід, здобутий медичною спільнотою України під час пандемії каліфорнійського грипу у 2009-2010 роках, вимагає врахувати ті порушення та недоліки, внаслідок яких захворіло більше 65 000 медичних працівників, з них - понад 5000 осіб було госпіталізовано, а 38 осіб померло.
На жаль, ця сумна статистика знову актуальна, вже цього року 840  медичних працівників захворіло, а 2 особи померли.
Незважаючи на численні звернення Профспілки щодо необхідності вжити термінових заходів із удосконалення нормативно-правових актів МОЗ, які б забезпечили реалізацію права медичних працівників на соціальний захист у разі професійного захворювання, протягом п’яти років практично нічого не було зроблено. На сьогодні не визначено процедуру ініціації розслідування гострих професійних захворювань, що не дозволяє провести належне розслідування та вжити дієвих профілактичних заходів щодо усунення причин профзахворювання.
Також Профспілку турбує відсутність заходів з боку МОЗ України щодо захисту медичних працівників у зв’язку із загостренням епідеміологічної ситуації в країні через поширення епідемії грипу та ГРВІ. Медики виявляють громадянську відповідальність та людську мужність, надаючи допомогу хворим в умовах підвищеного ризику для здоров’я, надмірного фізичного та психоемоційного навантаження, не отримуючи за це відповідної оплати праці.
На сьогодні є діючим наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 № 145 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб», яким передбачено для медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, здійснювати доплату до заробітної плати в розмірі трьох посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно до відпрацьованого часу.
Зазначені виплати здійснюються за рахунок асигнувань, затверджених на охорону здоров’я, та додаткових асигнувань, виділених на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів.
Враховуючи вищенаведене, просимо Вас повідомити про заходи Міністерства, які запроваджуються для захисту медичних працівників у зв’язку з епідемією грипу в Україні, у тому числі щодо вирішення питань розслідування випадків профзахворювання медичних працівників та застосування підвищеної оплати працівникам, які безпосередньо зайняті в цих умовах.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про охорону праці", на профспілки покладається здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону праці та участь у розслідуванні професійних захворювань. Для здійснення цих функцій просимо включити Профспілку до переліку отримувачів оперативної інформації про захворювання медичних працівників на грип та ГРВІ.

З повагою

Голова Профспілки                                                                                                             В.М. Коваль